Loobu otsingust
Ettevõttest
Ettevõttest

Firma ajalugu

Caparoli eduka arenguloo verstapostid

2010. aastal tähistas Deutschen Amphibolin-Werke von Robert Murjahn oma 115. juubelit. 

Asutatuna algselt selleks, et kaevandada Odenwaldis mineraali amfibool (sarvhelk/ sarvkilt), arenes ettevõte ehitustele värve tootvaks ettevõtteks. Esialgu toodeti pulbrilisi tooteid mineraalide pigmentidest, täite- ja sideainetest nagu lubi/kaseiin ("Murjahns Anstrichpulver"), millele seejärel lisati kas liimi või vesiklaasi. Hiljem tõusis, eelkõige tänu dr Robert Murjahni elutööle, tooteuuringute keskpunkti sünteetiliste dispersioonsideainete tehnoloogia.

Selles valdkonnas võttis ettevõte üle spetsialisti ja eestvedaja rolli, mis on säilinud tänapäevani. Võidukäik saksa maalritöökodades algas eelkõige tänu vesialuselisele universaalsele värvide sideainele Caparol (CAsein, PARaffin, OLeum) - hiljem võeti õli asemel põhitoorainena kasutusele sünteetiline dispersioon.  

1885

Ernst Murjahn ja tema poeg Eduard, Hamburgi ekspordi- ja impordifirmast "Ernst Murjahn & Sohn", omandavad Odenwaldis mangaani kaevandamise õigused.  Järgnevate maapõueuuringute käigus leiab Eduard Murjahn sarvkilti, valget amfiboolide grupi mineraali. 

1889

Eduard Murjahn sõlmib esimesed "Ernst Murjahn & Sohn" lepingud mineraalide kaevandamiseks ja leiab meetodi, kuidas leitud amfibooli töödelda. 
Ta asutab 1889. aastal Ernsthofenis Odenwaldis "Deutschen Amphibolin-Werke von Eduard Murjahn" ja seejärel alustab värvide ja pulbriliste krohvide ning roostekaitsevärvide tootmisega. 

1894

Robert Murjahn, Eduard Murjahni poeg, töötab lubja ja kriidi baasil välja toonitud pulbervärvi. Pulber saab 1894. aastal näitusel Kielis audiplomi ja seda peetakse kuldmedali vääriliseks. 

1895

Eduard Murjahn asutab pojale Ober-Ramstadtis firma „Deutsche Amphibolin-Werke von Robert Murjahn“. Värvilise pulberkrohvi ja "Murjahn's Anstrich-Pulver" tootmine. 

1926

24-aastane dr. Robert Murjahn, firmaasutaja poeg, ühineb ettevõttega. 

1928

Dr. Robert Murjahn töötab välja vesialuselise emulsioonisideaine "Caparol", mille abiga võib maaler pigmentide ja täiteainetega valmistada ise vajaminevat värvi.  Kaubamärgi nimetus tuleneb kolme koostisosa Casein (kaseiin), Paraffin (parafiin) ja Oleum (hiina puiduõli) esitähtedest.  Uus toode juhatab sisse värvide emulsioonsideaine tehnoloogia leviku.

1936

Dr. Robert Murjahn kasutab esmakordselt oma Caparol-sideaines õli asemel akrüüldispersiooni.  "Caparol-Paste-Ölfrei" tähistab moodsate dispersioonvärvide sündi. 

1953

Turule tuleb läikiv pinnakattematerjal  "Capaplex". 

1954

"Murjahns Latexfarbe" värviga tuleb turule esimene kasutamisvalmis dispersioonlateksvärv. 

1956

Vinüülpropionaadi baasil dispersioonvärvi turustatakse traditsioonilise nime "Amphibolin" all. 

1957

Asutatakse Disbon GmbH, Ober-Ramstadt.

1959

Vana kaubamärgi “Muresko” all tuleb turule uus dispersioonvärv. 

1963

Turule tuleb polümerisaatvaik-fassaadivärv “Duparol”.

1973

"Capacryl"  akrüüldispersioonvärvi (vesialuseline email) turuletulek. 

1976

Kaubamärgi "Sylitol" all juurutatakse kaasajastatud silikaatvärvide sortiment. 

1978

Pärast dr. Robert Murjahni surma võtab juba alates 1973. aastast tegevjuhina firmas tegutsev poeg dr. Klaus Murjahn DAW juhtimise üle. Värvide, lakkide ja krohvide masinaga toonimissüsteemi “Capamix” turuletulek. 

1981

Capatect Dämmsysteme GmbH & Co. Energietechnik KG (Ober-Ramstadt) asutamine. Capatect toob turule soojusisolatsiooni liitsüsteemid. 

1984

Triibulisest elevandist saab uus Caparoli firmalogo. Esmakordne esitlus "Farbe" messil Münchenis.

1985

Maailma esimese miinimumini viidud emissiooniga ja lahustivaba siseviimistlusvärvi "Indeko-plus E.L.F." esitlus. 

1987

"AmphiSilaniga" tuleb turule vett-tõrjuv, samaaegselt aga kõrge veeauru läbilaskvusega fassaadivärv. 

1989

Caparol Farben GmbH & Co KG asutamine.

"Deutschen Amphibolin-Werke von Robert Murjahn" muutub holdingfirmaks. DAW turustusettevõtted on: Caparol, Capatect, Disbon ja Alpina.

1993

Capalac alküüd- ja lasuurvärvide programmi juurutamine. 

1999

"Caparol 3D-System für Baufarben" värvikaardi esmaesitlus ja juurutamine. 

2003

Hiina turule mõeldud iseseisva tootevalikuga Caparol Shanghai asutamine. 

2004

Muresko, SilaCryl®-baasil uue põlvkonna fassaadivärvide turuletulek.

Fassaadide pritsimismeetodil pihustusuduta katmise Nespri-TEC®-süsteemi turuletulek.

2005

DAW tähistab oma 110-aastast firmajuubelit.

Caparoli Wellness- värvide CapaSan (fotokatalüütilise mõjuga sisevärv) ja ElectroShield (kaitseb tõhusalt elektromagnetilise kiirguse eest) turuletulek.

Nespri-TEC® süsteem saab Bundespreis 2005 auhinna suurepärase ning innovaatilise panuse eest.

2007

Messil „Farbe - Ausbau & Fassade“ Kölnis esitleti tooteinnovatsiooni „Edition Carbon“. "Edition Carbon" on uue põlvkonna fassaadisoojustussüsteem, mis on tänu süsinikkiu sisaldusele väga löögikindel ning seeläbi ka väga kauakestev lahendus.

2008

Uue Nano-Quarz-Gitter tehnoloogial põhineva fassaadivärvide põlvkonna tutvustamine. Mustuseosakeste kleepumine pinnale on vähendatud, mistõttu püsivad fassaadid kauem puhtana. ThermoSan ja AmphiSilan on turul olevad high- tech fassaadivärvid.

2010

Messil „Farbe - Ausbau & Fassade“ Münchenis esitleti uuenduslikku värvitoonikaarti „FASSADE A1“. Kollektsioonis on 500 värvitooni, mis on spetsiaalselt fassaadile välja valitud ning need pakuvad koos Caparoli NQG premium fassaadivärvidega kõrgeimat värvitoonikindlust.

2015

Caparoli ja Alpina kaubamärke autasustatakse Verbraucher Initiative e. V. (tarbijate omaalgatuslik ühing) kuldpreemiaga kui “Jätkusuutlik tootja”, mis on kõrgeim auhind sotsiaalse ja ökoloogilise pühendumuse eest.

2015

Ökoloogiline isolatsioonivariant - kanep isoleerib rohelisemalt. Caparoli uudne kanepifassaadide soojustussüsteem ühendab ehitusfüüsika ja ökoloogia parimad omadused.

2020

DAW grupp tähistab sel aastal oma 125. aastapäeva - ja Caparol tähistab koos meiega! Omanik Dr. Ralf Murjahn ja umbes 50 Caparoli töötajast koosnev meeskond lõid üheskoos värvika sünnipäevamotiivi koos omaniku isikliku allkirjaga.