Ülemiste tüdruk
Baltimaade suurim seinamaaling
Eesti ja Baltimaade (ning tõenäoliselt ka kogu Põhja-Euroopa) suurim seinamaaling „Ülemiste tüdruk" asub Eesti pealinnas Tallinnas Ülemiste City linnakus. Tegemist on endisesse tehasekompleksi rajatud noorusliku, innovaatilise, kiirelt areneva büroo- ja äripiirkonnaga, tooni annavad IT-sektor jms teadmistepõhised ettevõtted.
1780 ruutmeetrise pinnaga seinamaaling on teostatud aadressil Suur-Sõjamäe 12A asuva hiiglasliku tootmishoone otsaseinale, seina ees laiub suur parkla, mis annab maalingule ruumi ja võimaldab seda distantsilt vaadelda.
Maalingu kavandi autoriks on Indrek Haas ehk Von Bomb, Eesti tänavakunstnik, kes on ennekõike tuntud oma ühiskonnakriitiliste stencil tehnikas tööde poolest.
Maalingul on kujutatud vihmavarju hoidvat noort tüdrukut, kes seisab nö binaarvihma käes. St maalingul sajab nullisid ja ühtesid ehk binaarkoodi, koodi, mille vahendusel suhtlevad arvutid. Visuaalse kujundina on binaarkoodi kasutamisel inspiratsiooni saadud kultuslikust Matrixi filmist.
Maalingu „binaarvihma" sisse on ära peidetud väike luuletekst, milleks on üks salm Debora Vaarandi poeemist "Ülemiste vanake ja noor linnaehitaja". Ülemiste piirkond on oma nime saanud Ülemiste järve järgi, mis on juba sajandeid varustanud Tallinna linna veega. Üldtuntud muistendi kohaselt valvab Ülemiste järve vanake, kes Tallinna valmimise korral järvepinnast allpool asuva linna üle peaks ujutama. Nii käivatki aegajalt Ülemiste vanake linnas uurimas, kas Tallinn on juba valmis saanud, tema küsimise peale tuleb alati vastata eitavalt.
Ka Vaarandi poeemis tuleb Ülemiste vanake oma teada tuntud küsimust küsima, sattudes kokku noore entusiastliku linnaehitajaga selgub, et ehitamisel on uus ja moodne Tallinn, tööd selle nimel tuleb veel teha kõvasti, kuid linnaehitaja on entusiastlik ja täis nooruslikku indu. See entusiasm ja nooruslikkus iseloomustab kavandi autori hinnangul ka Ülemiste City piirkonda. Lisaks kohapärimusele ja entusiastlikule linnaehitusvaimule võib antud luuleteksti valmisest välja lugeda ka viiteid antud tehasepiirkonna ajaloole.
Seinamaalingu tellis linnakut haldav ettevõte AS Mainor Ülemiste, ideekavandi lõi Indrek Haas 2014. aasta detsembris, ettevalmistavate fassaaditöödeni jõuti 2015. aasta aprillikuus, seinamaalingu teostamine toimus sama aasta mai lõpus ja juuni alguses ning kestis ca 2 nädalat.