caparol_pim_import/caparol_ee/products/image/218709/062031_Minera_Universal.png

Minera Universal

Mineraalne, silikoonvaiguga modifitseeritud värv. Täitev, kõrge veeauru läbilaskevõimega, kvartsi sisaldav struktuurne viimistlus. 
  • Kasutusala

    Hästi täitev, struktuuriandev ja pragusid kattev värv välis- ja sisetöödeks. Sobib krunt-, vahe- ja viimistluskihiks. Täitev fassaadiviimistlus krohvidele, kandvatele mattidele silikaat-, silikoonvaik- ja dispersioonvärvidele, tervele SILSile. Minera Universal sobib poorbetoonist seinaplaatide värvimiseks ja vastab poorbetooni tootja kehtestatud nõudmistele.

    Struktuuriandev, ebaühtlaselt silutud mineraalsete krohvide tasandamiseks või krohvitud kohtade struktuuri ühtlustamiseks. Sobib hästi krohvis olevate peenikeste pragude täitmiseks. Sobib spetsiaalselt katvaks vahekihiks enne dispersioon-, silikoonvaik- ja dispersioon- silikaatvärvidega viimistlemist.

    Minera Universal sobib ka sisetöödel näiteks peenestruktuurilise vahekihi tegemiseks enne dekoratiivset silikaadi baasil olevat lasuurtehnikat.

    Omadused

    • Struktuuriandev
    • Kõrge veeauru läbilaskvus
    • Ränistumisvõimeline aluspind dispersioon-silikaatvärvidega katmiseks
    • Juuspragusid kattev

    Sideaine

    Orgaaniliste lisanditega kaaliumvesiklaas vastavalt standardile DIN 18 363, pt 2.4.1.

    Pakendi maht

    • Standard: 8 kg, 22 kg

    Värvitoonid

    Valge. 

    Toonitav kuni 10% Histolith täistoonvärvidega. Suurema värvikoguse lisamisel ei ole võimalik saavutada soovikohast struktuuri ja täitvust. Kohapeal toonides tuleb kogu vajaminev värvikogus hästi läbi segada, et vältida värvitoonide erinevusi.

    Minera Universal on ColorExpressi süsteemis masinaga toonitav kõigi levinud värvikaartide järgi heledates toonides kuni heledusastmeni 70. Toonimisvigade vältimiseks kontrollida enne pinnalekandmist värvitooni täpsust. Üksteisega külgnevate pindade värvimisel kasutada sama partii tooteid. Poorbetooni värvimisel peaks värvi heledusaste (peegeldusvõime) olema suurem kui 30. 

    Briljantselt säravad, intensiivsed värvitoonid võivad olla väiksema kattevõimega. Seetõttu on nende värvitoonide korral soovitatav pind eelnevalt sarnase, katva, valgel pigmendil põhineva pastelse värvitooniga katta. Vajadusel katta pind teist korda.

    Värvitooni püsivus vastavalt BFS infolehele nr 26
    : klass B,  grupp 1

    Läikeaste

    Matt

    Säilitamine

    Hoida jahedas, kuid mitte miinuskraadide juures. Avatud pakend korralikult sulgeda. Värvi hoida ainult plastanumates.


    Tehnilised andmed

    DIN EN 1062 järgi

    Suurim tera suurus

    < 1500 µm S3

    Tihedus

    ca 1,6 g/cm3

    Kuivanud kihi paksus

    200–400 µm, E4

    Veeauru läbilaskvus

    (w-väärtus): ≤ 0,1 [kg/(m2·h0,5)] (madal), W3. Peale toote toonimist võib esineda kõrvalekaldeid tehnilistest parameetritest.

    Pragunemisklassid

    pragude ületamine, kattekihtide ülesehitus: 2 x 400 g/m2 Minera Universal, klass A1 (> 100 µm)

    Veeauru läbilaskvus (sd- väärtus)

    (sd -väärtus): < 0,14 m (0,03) m  (kõrge), V1. Peale toote toonimist võib esineda kõrvalekaldeid tehnilistest parameetritest.

    Kasutusalade definitsioon tehnilise infolehe nr 606 järgi

    sees 1sees 2sees 3väljas 1väljas 2
    +++++
    (–) ei sobi / (○) sobib teatud tingimustel / (+) sobib

    Sobivad aluspinnad

    Aluspind peab olema puhas, kuiv, pinnal ei tohi olla nakkumist takistavaid aineid. Järgida ehitusteenuste töövõtu määruse (VOB) C osa, standardi DIN 18 363 pt 3. Aluspindade ettevalmistamisel järgida tehnilist informatsiooni nr 650 "Aluspinnad ja nende ettevalmistamine".

    Aluspinna ettevalmistamine

    Välispinnad

    Krohvid ehitussegude rühmadest PIc, PII ja PIIIminimaalne survetugevus DIN EN 998-1 järgi min 1,5 N/mm2
    Värskelt krohvitud pinnad peavad enne viimistlemist piisavalt kuivama, +20 °C temperatuuri ja 65% suhtelise õhuniiskuse korral kulub selleks tavaliselt vähemalt 7 päeva. Halbade ilmastikutingimuste korral, nt tuul või vihm, tuleb rakendada pikemat ooteaega. Määrdunud pealispind puhastada käsitsi või masinaga, nt survepesuga või liivalisandiga kõrgsurvepesuga, järgides kehtestatud eeskirju. Liivaga survepesu on võimalik ainult ehitussegude rühmade PII ja PIII krohvide korral.

    Tolmavad krohvid
    Värvi nakkumist takistav kriidine või tolmav krohvi pealispind töödelda tootega Histolith Fluat ja seejärel pind pesta.

    Nõrglubjakihiga kaetud krohvid
    Nõrglubjakiht, mille tunneb ära kerge läike tõttu, eemaldada töödeldes pinda tootega Histolith Fluat ja seejärel pind pesta.

    Liivase pealispinnaga krohvid
    Krohv kuivalt üle harjata ja seejärel pesta kogu pind surveveega, järgides kehtestatud eeskirju.

    Poorbetoonist seinaplaadid
    Poorbetoonpinnad korralikult üle harjata. Mustus eemaldada. Üle 5 mm sügavused augud ja defektid parandada tootega Disbofein 331 Reparaturmörtel, betoonitühimikud ja tootmisest tingitud ebatasasused, samuti alla 5 mm sügavused augud ja defektid parandada pahtliga Disbofein 332 Spachtel.

    Krohviparandused
    Avatud pragude ja kahjustatud krohvipindade parandamisel tuleb jälgida, et parandussegu vastaks olemasoleva krohvi tugevusele ja struktuurile. Krohviparandusteks sobivad eriti hästi tufi-lubja ja tufi-tsemendi baasil valmistatud valmissegud. Enne värvimist tuleb korralikult kõvastunud ja kuivanud krohviparandused töödelda tootega Histolith Fluat ja pind üle pesta. Seejuures tuleb jälgida, et tootega Histolith Fluat töödeldakse 1–2 harjatõmbe laiuselt ka krohviparanduste kõrvale jääv pind. Suuremate krohviparanduste korral tuleb töödelda kogu pind (vana ja värske krohv).

    Vanad mineraalsed värvkatted
    Vanad, aluspinnaga tugevalt seotud värvkatted puhastada kuivalt või märjalt. Lahtised, kahjustatud mineraalsed värvkatted maha lihvida, maha kraapida või keemiliselt eemaldada ja kogu pind korralikult veega üle pesta. Pind kruntida tootega Sylitol® RapidGrund 111.

    Vanad mittekandvad dispersioonvärvkatted
    Eemaldada täielikult mehaanilisel teel või lahustite abil ja puhastada kuuma veega kõrgsurvepesuga, järgides kehtestatud eeskirju. Lahustiga puhastatud, mitteimav aluspind kruntida tootega Minera Universal. Lahustiga puhastatud, suure imavusega aluspind kruntida tootega Sylitol® RapidGrund 111.

    Vanad matid kandevõimega dispersioonvärvkatted
    Mustus ja kergelt kriidistunud pealispind puhastada täielikult survepesuga või mõnel muul sobival meetodil, järgides kehtestatud eeskirju. Vahe- või lõppkiht teha tootega Minera Universal. 

    Lubiliivakivimüüritis
    Värvimiseks sobivad ainult külmakindlad kivid, mis ei sisalda paisuvaid ega värvi andvaid võõrkehi nagu liiva- ja savitükid jne. Vuukides ei tohi olla pragusid ja nad ei tohi sisaldada nakkumist takistavaid tihendusmaterjale vms. Soolakahjustused kuivalt maha harjata. Pudeneva pealispinna korral töödelda kogu pind tootega Histolith Fluat ja seejärel pesta. Katuse-, akna- ja põrandaühendused tuleb teostada vastavalt Saksa Lubiliivakivi Ühingu eeskirjadele.

    Kivide värvimine
    Looduskivid peavad olema tugevad, kuivad ja terved. Kahjustunud pealispinnaga kivide tugevdamiseks tuleb neid enne värvimist mitu korda töödelda tootega Histolith Steinfestiger. Määrdunud kivid puhastada survepesuga, järgides kehtestatud eeskirju. Defektseid kohti ei tohi parandada krohviseguga, vaid kasutada tuleb spetsiaalseid tehiskivimaterjale. Parandatud kohad peavad olema korralikult kuivanud, enne värvimist tuleb nad nõuetekohaselt töödelda tootega Histolith Fluat.

    Ülespoole imbuv niiskus
    Üleskerkiv niiskus võib värvkatteid enneaegselt kahjustada. Pikaajalist edu tagab ainult horisontaalse isolatsiooni paigaldamine. Hea ja kestva lahenduse annab krohvisaneerimissüsteemi Histolith Trass-Sanierputz-System kasutamine. Eriti vanemate hoonete puhul on kasulik sokli ja maapinna vahele rajada kuivamist ja niiskuse aurustumist võimaldav filtreeriv kruusakiht.

    Soolakahjustustega pinnad
    Soolakahjustustega pindade värvimisel ei saa garanteerida värvikihi pikaaegset pealpüsimist või soolalaikude sidumist värviga.


    Sisepinnad

    Mineraalsed, nõrglubjakihiga kaetud, tolmava või pudeneva pealispinnaga aluspinnad
    Täielikult eemaldada mehaanilisel teel või fluorosilikaadiga töödeldes ja seejärel pesta veega.

    Värsked krohvid ehitussegude rühmadest PI, PII ja PIII/minimaalne survetugevus DIN EN 998-1 järgi min 1 N/mm2
    Tugevad, normaalse imavusega krohvid värvida ilma pinda eelnevat töötlemata. Järelkrohvitavad kohad töödelda pärast kuivamist tootega Histolith Fluat ja seejärel pesta.

    Kipskrohvid ehitussegude rühmast PIV/minimaalne survetugevus DIN EN 13279 S2 järgi min 2 N/mm2
    Tugevad krohvid kruntida tootega Caparol- HaftGrund EG. Pehmed kipskrohvid katta tootega Caparol Dupa-Putzfestiger. Nõrglubjakihiga kaetud kipskrohvid lihvida ja puhastada tolmust, kruntida tootega Caparol Dupa-Putzfestiger. Pärast piisavat kuivamist kanda pinnale vahekiht tootega Caparol- HaftGrund EG.

    Kipsplaadid (kipskartongplaadid)
    Pahtli teravad servad maha lihvida. Pind kruntida tootega Caparol- HaftGrund EG. Pehmed pahtlikohad tugevdada tootega Caparol Dupa-Putzfestiger. Plaadid, mis sisaldavad vees lahustuvaid ja värviandvaid aineid, kruntida tootega Caparol AquaSperrgrund ja vahekiht teha tootega Caparol- HaftGrund EG (järgida BFS infolehte nr 12).

    Kipsist ehitusplaadid
    Kruntida tootega Caparol- HaftGrund EG.

    Betoon
    Eemaldada võimalikud nakkumist takistavad osakesed. Pind kruntida tootega Caparol- HaftGrund EG.

    Lubiliivakivimüüritis
    Soolakahjustused kuivalt maha harjata.

    Tellismüüritis
    Pind kruntida tootega Caparol- HaftGrund EG.

    Kandevõimega matid dispersioonvärvkatted ja polümeerkrohvid
    Pind kruntida tootega Caparol-HaftGrund EG.

    Halva kandevõimega kattekihid
    Halva kattevõimega lakikihid ja dispersioonvärvkatted või polümeerkrohvid eemaldada. Pind kruntida tootega Caparol- HaftGrund EG. Halva kandevõimega mineraalsed värvkatted mehaaniliselt eemaldada. Pind kruntida tootega Sylitol® RapidGrund 111.

    Liimvärvid
    Täielikult maha pesta. Pind kruntida tootega Caparol Dupa-Putzfestiger ja vahekiht teha tootega Caparol- HaftGrund EG.

    Hallitusega kaetud pinnad
    Hallitus eemaldada märjalt puhastades. Pind pesta tootega Capatox ja lasta hästi kuivada. Seejärel kruntida pind tootega FungiGrund vastavalt aluspinna liigile ja seisundile. Tugevasti kahjustunud pindadel kasutada Caparoli spetsiaaltooteid Indeko- W, Malerit- W või Fungitex- W. Seejuures tuleb kinni pidada seadustest ja kohalikest eeskirjadest (nt bioainetele ja ohtlikele ainetele kehtestatud eeskirjad).

    Soolakahjustustega pinnad
    Soolakahjustustega pindade värvimisel ei saa garanteerida värvikihi pikaaegset pealpüsimist või soolalaikude sidumist värviga.

    Pealekandmise meetod

    Siledatele aluspindadele on soovitatav Minera Universal kanda pintsliga, struktureeritud aluspindadele seevastu rulliga. Värvi võib pinnale kanda ka sobilike airless seadmetega ning kellu ja silumiskelluga.

    Poorbetoonist seinaplaadid
    Kruntkiht kanda pinnale rulliga. Viimistluskiht kanda pinnale rulliga plaathaaval ja kohe pärast värvi pealekandmist rullida pind vahtkummist struktuurrulliga (nt Moltropren) ühesuunaliste liigutustega, ühtlaselt ja ilma vahesid jätmata üle.

    Pihustusmeetodil pinnalekandmine
    Pinnale kanda Inotec InoBeam M8 peristaltilise pumbaga.
    Materjali vedeldamine: max 10% Sylitol RapidGrund 111 ja vee seguga (1:1 vahekorras).
    Düüsi suurus: 4 mm
    Rõhk: 3–4 bar

    Vedeldamine

    Vedeldatav kuni max 10% Sylitol RapidGrund 111 ja vee seguga (1:1 vahekorras).

    Kattekihtide ülesehitus

    Minera Universal kantakse pinnale paksu küllastunud kihina, kruntimiseks vedeldatakse kuni 10%, vahe- ja viimistluskihi tegemiseks kuni 5% Sylitol® RapidGrund 111 ja vee seguga (1:1). Suure ja ebaühtlase imavusega aluspinnad tuleb eelnevalt harjaga kruntida Sylitol® RapidGrund 111 ja vee 1:2 seguga.

    Kui värvi kasutatakse poorbetooni esmakordseks katmiseks, tuleb üks ämber (22 kg) Minera Universali pinna kruntimiseks vedeldada ca 1,6–2,0 liitri (8–10 massiprotsendi) ja viimistluskihi tegemiseks ca 0,4–0,6 liitri (2–3 massiprotsendi) Sylitol® RapidGrund 111 ja vee 1:1 seguga.

    Kulu

    400–500 g/m2 kihi kohta. Olenevalt aluspinna imavusest ja struktuurist võib materjalikulu suureneda. Poorbetoonist seinaplaatide esmakordsel katmisel tuleb nii kruntimisel kui ka viimistluskihi pealekandmisel arvestada materjalikuluga 900–1000 g/m2. Materjalikulu on arvestatud keskmiste kulunormide järgi. Täpne materjalikulu teha kindlaks objektil proovikatmise teel.

    Töötlemistingimused

    Lubatud temperatuur värvi pealekandmisel ja kuivamisel
    Min +8 °C kuni max +30 °C. Värvi mitte peale kanda otsese päikesekiirguse, vihma, väga kõrge õhuniiskuse (udu) või tugeva tuule korral, samuti tugevasti kuumenenud aluspindadele. Vajadusel katta tellingud kaitsevõrguga. Ettevaatust öökülmaohu korral!

    Kuivamine/kuivamisaeg

    +20 °C ja 65% suhtelise õhuniiskuse juures peab värvil enne järgmise kihi pealekandmist laskma vähemalt 12 tundi kuivada. Poorbetooni esmakordsel katmisel on kuivamisaeg vähemalt 24 tundi. Jahe ja niiske ilmastik pikendab kuivamisaega.

    Tööriistade puhastamine

    Töövahendid puhastada kohe pärast kasutamist veega, vajadusel lisada pesuvahendit. Tööpauside ajal hoida töövahendid värvi või vee sees.

    Tähelepanu

    Suuremate pindade värvimisel tuleb värvi nähtavate jätkukohtade vältimiseks kasutada piisaval arvul tööjõudu ja pind katta ühe korraga "märg-märjale” meetodil. Krohv ei sobi horisontaalsete, veega kokkupuutuvate pindade katmiseks. Kui siseruumides kasutatakse kruntimiseks toodet Caparol-Tiefgrund TB, võib esineda tüüpilist lahustilõhna. Seepärast tuleb ruumis tagada korralik ventilatsioon. Lõhnatundlikes ruumides kasutada aromaatidevaba, vähese lõhnaga krunti Dupa-Putz­festiger. Kui soovitakse vältida, et mineraalsetele pindadele kantud toonitud värv ei jääks laiguline, tuleks pind üle katta soovitud toonis tootega Sylitol® Finish 130. Pinna paranduste jäljed sõltuvad mitmetest asjaoludest ning on seepärast vältimatud (BFS infoleht nr 25). Kipsi sisaldavate pahtlimasside korral võib esineda värvimuutusi. Antud riski vähendab vahekiht tootega Caparol- HaftGrund EG.

    Sobivus teiste värvidega
    Minera Universali spetsiifiliste omaduste säilitamiseks ei tohi teda segada teiste värvidega.

    Pindade kinnikatmine
    Värvitava pinna ümbrus, eriti klaas, keraamika, värvitud pinnad, klinker, looduskivid, metall, samuti naturaalne või lasuuritud puit, tuleb hoolikalt kinni katta. Värvipritsmed tuleb viivitamatult rohke veega maha pesta.

    Konstruktiivsed abinõud
    Väljaulatuvad hooneosad, nagu simsid, aknalauad, müürikroonid jne tuleb asjatundlikult kinni katta, vältimaks seina määrdumist või liigset niiskumist.

    Ohutusnõuded (trükkimineku seisuga)

    Arsti poole pöördudes näidata toote pakendit või etiketti. Hoida lastele kättesaamatus kohas. Pihustiga töötamisel kanda näomaski P2.

    Jäätmekäitlus

    Vedelad materjalijäägid viia vanade värvide/lakkide kogumispunkti, kuivanud jäägid utiliseerida ehitus- ja lammutusjäätmetena või olmeprügina.

    ELi piirväärtus selle toote lenduvate orgaaniliste ühendite (LOÜ) sisalduse puhul

    (kat A/a): 30 g/l (2010). See toode sisaldab max < 1 g/l LOÜ-d.

    Värvide ja lakkide tootekood

    BSW10

    Koostis

    Kaaliumvesiklaas, polüakrülaatvaik, polüsiloksaanid, silikaadid, kaltsiumkarbonaat, titaandioksiid, vesi, lisandid.

    SIA DAW Baltica Eesti filiaal

    Läike tee 2/1, Peetri alevik, Rae vald
    75312 Harjumaa
    Tel (+372) 600 0690
    Fax (+372) 600 0691
    e-mail info@daw.ee
    www.caparol.ee

    Tehniline informatsioon

    Ohutuskaart

    Tehniline informatsioon

    Ohutuskaart

    Peetri Tuulik